Az itt következő írás abba enged betekintést, hogy hogyan lehetséges az arc formáján látszólag változtatni színek és árnyékok felhasználásával. Teljesen kerek egész, csak annyit fúzök hozzá, hogy nem vagyok kozmetikus, így néhol az angol szakkifejezések magyarra átültetésével gondjaim támadtak (hisz magyarul se ismerem, mire angolul hivatkozik). Ahol ez nagyon zavaró volt, ott zárójelben mellékeltem az angol eredetit, hátha van, aki érti.
Formázás és kontúrozás (eredeti itt)
A különféle kozmetikumok felhasználásával sokféle hatást és illúziót kelthetünk abból a célból, hogy az arcvonásokat még harmónikusabbá, a kontúrokat még vonzóbbá tegyük. A formázást és a kontúrozást a Chiarascuro eljárás segítségével érjük el. Ezt az eljárást már hosszú ideje alkalmazták színházi környezetben, és mostanra divatos lett a hibák elkendőzésére és az esti sminkek készítésére egyaránt.
Az eljárás alapja az, hogy világos és sötét foltokkal térhatás érhető el. Bármilyen, világos felületű tárgy visszaveri a fényt, így felhívja magára a figyelmet - nagyobbnak is látszik. Ezzel pont ellentétesen egy, a környezeténél sötétebb tárgy kisebbnek és távolabbinak tűnik a szemlélő számára. Ezért, ha világos színeket használsz az arccsontodon és egy sötétebbel árnyalod az alatta lévő részt, az orcád beesettnek fog tűnni. Ez által térbeli hatás érhető el. Ezen eljárás felhasználásával, minimális színezés mellett, főként árnyalással és kiemeléssel igen hatékonyan lehet színpadias és feltűnő hatást elérni. Például a hagyományos, kontúros szem esetén mindez úgy működik, hogy a szempillák vonalától egészen a szemöldök vonaláig lévő területet világos árnyalatú szemfestékkel színezik, és csak a ráncok vonala (? crease-line) felett festik sötétre, pl. szénfeketére, szürkére vagy barnára.
A. A kiemelés bármilyen, világos színű, akár por akár krém alakú festékkel történhet, lehetőleg elefántcsont-, bézs avagy piszkosfehér színnel.
B. Az sötétítő festék szintén lehet krém vagy por alakú, és színe lehetőleg a barna, a szürkésbarna vagy a mályva valamilyen természetes árnyalatával egyezzen meg.
Formázás színekkel
Hasonló eredmény színek használatával is elérhető. Az eljárás maga ugyanaz, de csak akkor működik, ha a felvitt színek a bőr alapszínétől sötétebbek vagy világosabbak. Például egy világos rózsaszín pirosítót a teljes arccsontra kenve azt érhetjük el, hogy a színezett terület "kiemelkedik", míg az arccsont alatti területre felvitt sötétebb, mályva vagy barnás-bronz színű pirosító mélyebbnek láttatja magát, így arc beesettnek tűnik.
A szemek kontúrjának megadása is hasonló elven működik. Azt a felületet, amit ki szeretnél emelni, legyen példának okáért ez a szemhéj vagy a szemöldökcsont, világos színekkel, mondjuk pasztell kék szemhéjfestékkel színezd, míg a ránc vonala (crease-line) fölötti rész közepét besötétítheted mondjuk valami sötétebb kékkel vagy talán sötét szilva-szín festékkel.
Formázás: Csillogjon vagy matt legyen?
Hasonlóképpen, a formázás megoldható csillogó és matt felületek váltogatásával is. Egy túl nagy orr látványa valamennyire tompítható, ha a sminkelés végén tompává púderozod, miközben a szemöldökcsont vagy az arccsont nagyobb figyelmet kaphat egy kis gyöngyház színű vagy fényes festéktől. Teljesen nyilvánvaló, hogy egy fényes világos felület inkább előreugrik, mint egy fényes ami matt. Egy árnyékos, matt befejezés ezek alapján sokkal mélyebbnek tűnik, mint egy csillogó, de azért sötét árnyalat, mivel a csillogó felület visszaveri a fényt, miközben az érdes, matt felület inkább hajlamos elnyelni azt.
Az arcvonások hangsúlyozása vagy az arc formázása több módon is történhet:
A. A smink segítségével megadhatod az arcod karakterét, ha csupán egy színnek a két, eltérő sötétségű árnyalatát használodl, pl. egy halvány bézs és egy sötét bézs vagy egy fényes rózsaszín és egy piszkos rózsaszín kombinációját választod. Például egy kerek arc karcsúsításánál az arc közepén a világosabb, a szélén pedig a sötétebb árnyalatot használhatod, ügyelve arra, hogy az érintkező szakaszokon az átmenetet jól összedolgozd.
B. Kontúr krémmel, amit az arcvonások hangsúlyozására vagy az arc kontúrozására használnak. A krémet az arcfestékek felvitele után használják, majd lepúderezik az arcot.
C. Kiemelő vagy árnyékoló púderekkel - amelyek általában por alakúak és ecsettel vihetők fel - azután viszik fel, miután a smink elkészült és egy átlátszó púderral átpúderozták az arcot. A kiemelő púderek gyakran tartalmaznak csillogó szemcséket.
További, formázásra és kontúrozásra használt termékek:
A. Gyöngyszerűen csillogó krémek és folyadékok a kiemeléshez.
B. Sötét tónusú pirosítók az árnyékoláshoz.
C. Kismértékben ragyogó pűderek a csillogó hatás érdekében.
D. Különböző gél alakú termékek, valamint csillogó ceruzák a ragyogás érdekében.
Kiemelés
Vigyél fel kiemelő árnyalatokat a hangsúlyos helyekre, főleg az árnyalt felületek fölé,
- szem esetén: a szemöldök vonaláig,
- arc esetén: az arccsont vonaláig, hogy kiemeljen,
- orr esetén: egy vékony vonal az orr közepén,
- áll esetén: az áll elejére, hogy kiugróbbnak láttasd, ha erre van szükséged
Árnyalás
Az alábbi területekre vigyél fel árnyaló festéket, ha valaminek az elkendőzésére van szükséged:
- szem: a duzzadt szemöldök csökkentésére
- orr: az oldalának az árnyalása vékonyítja, a csúcsa alá tett folt pedig rövidíti
- arc oldalán: vékonyít
- állon: az alsó részen rövidít, a nyak alatt pedig tokát csökkent
- arc: az arccsont alatt kiemelést ad
Valamennyi kontúrozást igen körültekintően kell végrehajtani, és a sötétített és világosított területek határát össze kell dolgozni, hogy a határvonal le legyen látható. A nappali sminkhez készített árnyalás különösen nagy figyelmet és törődést igényel. A kiemelés azonban többnyire könnyebben, szabadabban alkalmazható. Ha úgy gondolod, akár meg azt is megteheted, hogy csak kiemelsz, nem használsz sötét árnyalatokat, mert így is a nem világosított területek sötétebbnek tűnnek, és máris működik a dolog.
Valószínűleg sokkal inkább van szükséged arra, hogy egy-egy arcvonásod korrigáld, mintsem arra, hogy az egész arcod újrarajzold. Most néhány vonás korrigálásához adunk javaslatokat.
Az orr
+Széles orr+
Árnyald az oldalát, és húzz egy nagyon vékony kiemelő-vonalat a nyergen. A festékszéleket jól dolgozd el.
+Hosszú orr+
Árnyald a kiindulópontját és a hegyét.
Rövid orr
Az orr hosszának közepétől kezdve lefelé, még az orr hegye alá is tegyél világosítót.
"Görbe" orr
Árnyald a görbe részt, majd közvetlen alatta világosíts. Alaposan dolgozd össze az átmenetet.
Horgas orr
Árnyald azt az oldalát, amelyik elfordul. Emelj ki egy olyan vékony, egyenes vonallal az orrnyergen, ami nem követi az orr görbületét.
Az áll és az állkapos vonala
Kicsiny áll
Emeld ki az áll elejét.
+Hosszú áll+
Árnyald az áll kiindulópontját vagy a csúcsát.
"Toka"
Árnyald közvetlenül az áll alatt egészen a tokáig.
+Széles állkapocs+
Árnyald azokat a területeket, amiket el szeretnél tüntetni, majd finoman halványítsd el az állkapocs-csont alatt.
A homlok
+Széles homlok és halánték+
Árnyald a terület széleit és az árnyalást vezesd le a halántékodig.
Magas homlok
Sötétítsd a közvetlenül a hajad vonala alatti területet, majd halványítsd lefelé irányítva el..
Alacsony homlok
A haj vonala mentén emelj ki. Ha a homlok keskeny is, akkor a széleket és a halántékot is világosítsd.
Arc
+Telt arc+
Húzd meg az arccsont vonalát, majd sötétíts a mélyedésben, egy vonalban kezdve a szemed külső sarkával, egészen a fülek felső sarkáig. Tegyél világosítót az arccsont feletti területre.
Beesett arc
Közvetlenül a mélyedésbe tegyél kiemelőt, és csak egy finom, matt homokszínű pirosítót használj az arccsontra.
Sokkal érdekesebb és művészi megjelenésű arcforma érhető el a sötét és világos foltok, vonalak, színek felvitelével.
+Az arc karcsúsítása vagy hosszabbítása+
A szélektől befelé, lefelé haladva árnyald az arcot egészen az arccsont alattig, aztán íveld át az árnyat, hogy metsze a szemed külső sarkából lefelé húzott vonalat, majd halványítsd el lefelé, az állkapocsig.
Használj kiemelést a homlokod közepén és az álladon, majd világosítsd valamelyest az orcád közepét is.
Szemöldök: jól ívelt, fölfelé és kifelé tartó legyen.
Szemhéj-festék: a szem belső sarkától kezdve kell felhordani, és a külső sarok felé, fölfelé, a szemöldök külső végének irányába haladva halványul.
Szemkontúr: hangsúlyozható egy ferde, a szem külső sarka előtt szélesedő vonallal.
Ajkak: elég teltek lehetnek, de lehetőleg kerüld a felső ajakon a túlzott ívességet, vagy a túl erőteljes alsó ajkakat.
A pirosító a szemközép vonalában kezdődik, és felfelé, az arccsont mentén elhalványul.
Az arc rövidítése vagy szélesítése
Árnyald a homlokot a haj vonalának közelében, és halványítsd el lefelé. Hasonlóképpen árnyald az állad, hogy a homlokod rövidebbnek tűnjön. Ha az állkapocscsont túl hosszú, az áll árnyalása kiterjedhet rá is.
Emeld ki a halántékod és az arcod szélét. Ha az arc beesett, akkor azt a területet is világosíthatod.
Szemöldök: finoman indul és kifelé szélesedik.
Szemhéj-festék: a szem közepének közelében kezdődik, és a külső sarok felé terjed szét.
Szemkontúr: a szem belső sarkától beljebb kezdődik és túlnyúlik a külső sarkon.
Ajkak: finoman íveltek, és ha az állkapocs keskeny, a rúzs ne kerüljön a külső sarkokon túlra. Ha az áll hosszú, az alsó ajak lehet kicsivel teltebb.
A pirosító az arccsont alá kerül, közel egy vonalban kezdődik a szem külső sarkával, és a szélek felé elhalványul.
A bőr pirosítása
A színek felhasználása az arcbőrön élettel és izgalommal telíti azt. Ezek nélkül az arc csupán egy egyszínű, egyhangú, az alapozó színével megegyező felület lenne. A pirosítók (rúzsok) adják meg a vibrálást a bőrnek, és gyújtanak fényt a szemekben. Sok fajta pirosító létezik, a népszerűbbek ezek:
1. Krém alakú: közvetlenül az alapozóra kenik. Az eredmény krémszerű, némileg csillogó szín, amit igen sokáig megtart.
2. "csillám": színez és nagyon csillog egyben. Magában vagy alapozóval együtt is használható.
3. Préselt por alakú: a púder után használható, színes és matt felületet ad. A napközbeni javításokra.
4. Gél alakú: természetes színű, kissé csillogó. Átlátszó, és akár közvetlenül a bőrre, akár az alapozóra felvihető.
A kívánt színt általában a teljes arcfelületre felviszik. Azonban ez is alkalmas lehet az arcszobrászkodásra, és arra, hogy egy egészséges alapszínt adjon a bőrnek.
Hagyományos eset
A pirosító közvetlenül a pofacsont környékére kerül, és a halánték felé halványul. A színétől és az sötétségétől függően használható kiemelésre és árnyalásra is.
+Kerek vagy négyzet alakú fejforma+
Ha az arc formája kerek, széles vagy szögletes, a pirosítót az orrhoz közelebb, közvetlenül a szem közepe alatti területtől kezdődően kell felvinni, majd felfelé és kifelé elhalványítani. Nem szabad azonban túl közel hozni az orrhoz!
Hosszúkás, téglalap alakú fejforma
Hosszúkás alakú arc esetén a pirosítást kicsivel a pofacsont alatt kell kezdeni, és a szem külső sarkától húzható vonaltól kezdődően az arc szélei felé kell elhalványítani.
A. Kiemelés: a világos árnyalatok kiemelőként használhatók.
Világos bőr esetén a legjobbak a rózsaszín, barack, narancs, korall és piros árnyalatok.
Sötét bőr esetén használj homokszínt, bronzot, korallt vagy pirosat.
Amennyiben pirosítót használsz kiemelőként, az így kezelt bőrrész különösen figyelemfelkeltő lesz.
B. Árnyalás: A sötétebb és földesebb tónusú színeknek van árnyaló hatásuk.
Világos bőr esetén a homokszín, a mályva és a szilva tesz jó szolgálatot.
Sötét bőr esetén a mélybronz, a sötét szilva és a vörös hasznos.
Ha pirosítót az árnyalás miatt használod, az így kezelt bőrrészek sötétebbek lesznek és kevésbé fognak látszani. Ha a bőrt barná vagy szürkésbarna krémmel sötétítetted, akkor gyakran tanácsos ezeket a felületeket por alakú pirosítóval átszínezni, hogy egy kis színt adj nekik. Ezt csak azután szabad véghezvinni, hogy a bőrt átlátszó púderrel átpúderezted.
C. Arc pirosítás: a krém alakú pirosítót az egyszerűbb felvitele érdekében tanácsos ujjheggyel a kijelölt területre három pötty formájában elhelyezni. Ez úgy történik, hogy a krémet háromszög alakban elhelyezett három pontban teszed az arcodra, majd finoman, gyors, felfelé és kifelé irányuló mozdulatokkal szétkened, igen ügyelve arra, hogy a határán úgy el legyen dolgozva, hogy ne legyen határvonala.
Kiemelés pirosítóval
Annak érdekében, hogy a bőrnek - különösen a bézs- és a sápadt alapszínűeknek - színes dimenziót adjunk, a pirosítós eljárást használják. Főleg a kiemelést adó színeket részesítik előnyben, noha a homokszín vagy a bronz különböző árnyalatai is szóba jöhetnek a sötét bézs vagy a sárgásbarna bőrszínek esetén. Négy területre szokás a pirosítót tenni: a pofacsontra, a homlokra, a szemöldökcsontra és az állra.
Árnyalás pirosítóval
A homokszín vagy barnás-mályvás árnyalatú pirosítót használják leginkább az arc árnyalására. A préselt por alakú pirosító általában megfelel erre a célra. A legjobb a pofacsont alatt, a horpadásban használva, hogy hangsúlyossá tegye azt a területet, és így vékonyítsa az arc vonalát. Az orrot hasonló módon keskenyíthetjük, és az állat is rövidíthetjük így. A felvitele: húzd meg az arccsonton, aztán porlaszd szét a csont alatt, a szem külső sarkától kezdődő vonaltól a fül irányába. A legerősebb körvonal itt legyen, majd ezt halványítsd az arc irányába, és finoman lefelé, az állkapocs felé is.
Púder
A könnyű púderozás általában a smink készítésének utolsó lépése. Ez csak azon alapozók esetében nincs így, amelyek matt felületűek. A könnyű púderozás fogja össze az alapozót, és bármilyen, krém alakú kozmetikumot, amit az arc kikészítése során felhasználtunk. Hosszabban tartó frissességet ad, és megakadályozza az olajkiválást, aminek eredményeként a smink elmázolódhatna.
A. Átlátszó laza púder: Az átlátszó púder a legjobban felhasználható, mivel bármilyen alapszínre használható. Színtelen, és bársonyos finomságot ad bármilyen árnyalatú sminknek.
Alapjában véve az átlátszó púderek nagyon halvány színűek, és nem adnak át a saját színükből a bőrnek. A felhasználásuk célja csupán annyi. hogy mattá tegyék a bőrt és rögzítsék a sminket: Használhatók a legsötétebb foltra is, anélkül, hogy annak a tónusát megváltoztatnák. Mivel néhányan nem szeretik, a kereskedelemben kaphatók sötét színűek is.
B. Színezett laza púder: Magában, akár alapozó nélkül is használható a bőr színezésére és mattá tételére. Ritkán használják profi smink készítésére. Ha azonban mégis ezt választanád az alapozó fölé, annál egy árnyalattal világosabbat válassz, mivel egy némi olajat magába szívva a púder hajlamos egy kicsit sötétebbé válni. Ha azonban szinten szeretnéd tartani, vagy erősíteni szeretnéd az alapozód színét, akkor nyugodtan válaszd az azzal megegyező árnyalatot.
C. Préselt púder: Préselt kompakt púder. A szerkezete miatt mindig kicsit merevebb a laza púdernél. Nagyszerű a retikülben hurcolászni, vagy napközbeni apróbb javításokra. Nem nagyon javasolt a préselt púder használata a frissen alapozott bőrfelületre - a púderpor felhalmozódhat. Az átlátszó préselt púder alkalmazható a laza púder helyett, ha ez utóbbiból nincs éppen kéznél. A színezett préselt púdert igazából csak magában vagy kisebb javításokra szabadna használni. A színe egyezzen meg, vagy egy árnyalattal legyen világosabb az alapozó színétől. A sötétebb tónusú csíkossá válhat vagy elszínezheti a sminket.
D. Gyöngyszerű púder: egy esti ragyogó tekintetért, vagy a kedvesen csillogó bőrért napközben a gyöngyszerű púder ideális megoldás. Az egész arcon vagy annak csak bizonyos területein (áll, arccsont, homlok, stb.) egyaránt használható. Ne feledd, hogy a fényesség felnagyítja vagy kiemeli a felületet. Ezért aztán azokon a területeken, amelyeketl nem szeretnél kiemelni - ilyenek pl. egy nagy orr, egy erőteljes áll, vagy egyéb, látható vonalak, mint pl. a szem alatti terület, a szem külső sarka (szarkalábak), vagy a száj környéke - használj hagyományos átlátszó púdert, vagy esetleg egyáltalán ne is használj púdert.
Felvitel
Noha a csillogó arc bőr igen vonzó, azért sokan inkább szeretik a matt bőrt, ami valójában tartósabb is, mint a púderezés nélküli smink.
A. Matt smink: A púder felvitele során merítsd a púderpamacsot a tárolóedénybe. Dörzsöld össze a pamacsot, és dolgozd bele a púdert, hogy az ne váljon le róla. Ezután óvatosan nyomkodd oda a pamacsot azokhoz a területekhez, amelyekre fel szeretnéd vinni a port. Különösen figyelj a szem alatti területre, az orra, a homlokra és az állra. Púderozz végig minden olyan felületet, ahol valami hibajavító kozmetikumot alkalmaztál, legyen az hibajavító (cover-up), árnyékoló (shader), kiemelő (highlighter). Púderezetlenül hagyhatod azokat a területeket, ahol csillogást szeretnél - ilyen lehet pl. a pofacsont környéke. Hagyd egy rövid ideig megtelepedni a púdert, majd dolgozd össze az alapozóval, és aztán távolíts el minden maradékot egy tiszta pamaccsal.
B. Ha némi lágy csillogást szeretnél a bőrödnek, ami egyben tartós is, akkor vastagon púderezd le az arcodat, majd hagyd kb. egy percig, hogy beszívódjon, majd fogj egy tiszta pamacsot, és távolíts el minden maradékot. Ezután meríts hideg vízbe egy vászonkendőt (cotton pledget), nyomd ki belőle a felesleges vizet, majd óvatosan nyomd a bőrödhöz. Ezáltal segíthetsz a smink rögzítésében, és egyben a púder nyomát is eltávolítod a bőrödről. Fontos, hogy tudatosuljon benned: ha matt, egyszerű a befejező réteg, akkor a smink kevésbé hajlamos megcsúszni a bőrön, és azt is vedd figyelembe, hogy a túl sok púder kiemeli a vonásokat. Arra kell törekedned, hogy egy arany középutat meglelj, különösen középkorú bőrön.